Organizacja placu budowy – o czym należy pamiętać?

16 kw. 2020

Przed rozpoczęciem budowy należy zorganizować plac budowy, zrealizować prace w celu przygotowania terenu. Obowiązki wynikają z przepisów prawa m.in. wykonanie niwelacji terenu, geodezyjne wytyczenie budynków. Zagospodarowywanie terenu pod budowę można rozpocząć dopiero po uprawomocnieniu się decyzji – pozwolenia na budowę oraz dopełnieniu pozostałych formalności np. dokonania zgłoszenia terminu rozpoczęcia prac. Podczas organizacji placu budowy warto rozważyć możliwość wynajmu m.in. przenośnego ogrodzenia, kontenerów oraz toalet przenośnych.

Ogrodzenie placu budowy

fragment ogrodzenia

Przed rozpoczęciem budowy należy ogrodzić plac budowy. Na potrzeby budowy wykonane mogą być trwałe ogrodzenia. Alternatywą dla tego rozwiązania jest wynajem ogrodzeń przenośnych. Na budowach najczęściej wykorzystywane są przenośne ogrodzenia o wysokości 200 cm oraz ogrodzenia z plandeką, zasłaniające ogrodzony teren. Na plandece może znajdować się reklama.

Na każdym placu budowy powinna być umieszczona tablica informacyjna, zawierająca dane, takie jak: rodzaj wznoszonej budowli, adres i numer działki, dane inwestora oraz wykonawcy.

Wynajem kontenerów

kontener sanitarno-prysznicowy

Na placu budowy należy stworzyć niezbędne zaplecze. W tym celu można wykorzystać:

  • kontenery sanitarne: zawierają kabiny WC, umywalki. Są oświetlone oraz ogrzewane;
  • kontenery biurowe oraz kontenery biurowo-sanitarne: przestrzeń można wykorzystać na stworzenie tymczasowego biura, kontenery wyposażone są w drzwi, okna, gniazda, oświetlenie oraz ogrzewane. Kontenery biurowo-sanitarne wyposażone są także w kabinę WC;
  • kontenery magazynowe: to bezpieczne miejsce, w którym przechowywane mogą być materiały budowlane oraz sprzęt.

Największą zaletą proponowanych rozwiązań jest mnogość zastosowań. Kontenery stworzone zostały z myślą o potrzebach użytkowników. Wyposażone są w udogodnienia, umożliwiające komfortowe użytkowanie. Korzystna jest także możliwość niemal dowolnego usytuowania kontenerów oraz krótki czas utworzenia zaplecza na budowie.

Toalety przenośne

wnętrze standardowej toalety przenośnej

Podczas budowy należy zapewnić pracownikom zaplecze sanitarne. To duże wyzwanie w sytuacji, gdy nie ma dostępu do kanalizacji ani szamba. Rozwiązaniem tego problemu są toalety przenośne, które mogą być usytuowane w wybranym miejscu na placu budowy. Na rynku dostępny jest szeroki asortyment toalet mobilnych. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe akcesoria, takie jak dozownik mydła czy podajnik podkładek higienicznych. Toalety sytuowane na placach budowy powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością – odpornością na uszkodzenia. Ważna jest także możliwość ustawienia toalety na dowolnym podłożu, dzięki czemu nieograniczone są możliwości wyboru lokalizacji toalet.

Regularny serwis toalet przenośnych na placach budowy pozwoli na utrzymanie ich w czystości. Częstotliwość serwisu uzależniona jest od liczby użytkowników. Jeśli na placu budowy jest kilku pracowników, wystarczy przeprowadzać serwis raz w miesiącu. Natomiast, gdy liczba pracowników jest większa, serwis toalety trzeba będzie przeprowadzać nawet raz na tydzień. Podczas serwisu uzupełniony zostanie płyn dezynfekująco-zapachowy oraz papier toaletowy, a kabina w środku i na zewnątrz zdezynfekowana i oczyszczona.

Call Now Button